دپارتمان زبان صبای سحر که مرکزتخصصی آموزش زبان انگلیسی می باشد در سال 1386 شروع به فعالیت نمود. تمرکز ما بر روی روش تدریس اصولی زبان برای ارتباط با سایرین و نیز جهت شرکت در آزمون های IELTS-TOEFL-GMAT-GRE می باشد.

سخنی با فراگیرندگان زبان

روزی نیست که از من پرسیده نشود چرا با این همه کلاس رفتن و آموزشگاه رفتن هنوز هم نمی توانیم روان صحبت کنیم. اکثر دانشجویان پس از چند ترم آموزش در موسسات ناگهان تحصیل را رها کرده و مجددا چند سال دیگر به خاطر احساس نیاز دوباره می خواهند موسسه ای دیگر را امتحان کنند، غافل از اینکه موسسات نقش اصلی را بازی نمی کنند. اگر خود فرد یک سبک درست را .انتخاب کند اصولا ظرف 6 الی 9 ماه باید به حدی برسد که بیشتر نیازهای خود را برطرف کنند

اما روش درست چیست:

بهترین روش برای فراگیری زبان این است که کاری را که اکثرا و غلط انجام می دهیم دور بریزیم و انجامش ندهیم. نکته مهم این است که به خاطر تاکید بیش از حد سیستم آموزشی ایران بر روی گرامر و واژگان خارج از متن (OUT OF CONTEX) و همچنین سیستم نمره دهی که در آن هر اشتباهی با یک نمره منفی مجازات می شود اکثر دانشجویان دچار فراموشی نکات گرامری و واژگان میشوند. به بچه هایمان طوری آموزش میدهیم که انگار اشتباه کردن در گرامر یا کاربرد کلمات مساوی است با یک فاجعه غیر قابل جبران. با این کار ترس را در دل زبان آموزان می کاریم طوری که جرات گفتن حتی یک جمله ساده را هم ندارند. اولین کاربرد زبان ایجاد ارتباط است و این مسئله به صورت تدریجی و پلکانی صورت میگیرد. به بیان دیگر اگر در وهله نخست با ایما و اشاره هم توانستیم منظور خود را بیان کنیم، جای تقدیر و تشویق دارد ولی در مدارس و کلاس های موسسات با تصحیح بیش از حد و تذکر اشکالات بچه ها، آنها را دلزده میکنیم. جالب اینکه اگر استادی هم نخواهد اشکالات زبان آموزان را بگیرد با اعتراض ایشان مواجه می شود.

با توجه به تجربه خودم و سایر همکارانم و بررسی فید بک های (بازخورد) دانش اموزآن روشی درست است که طی آن دانش جو به اندازه کافی در معرض زبان قرار بگیرد(Prolonged Exposure).

حال این تماس دائم از دو طریق صورت میگیرد:

اول شنیدار و دوم خواندن (Listening+Reading)

برای Listening که پایه Speaking میباشد میتوان از کتاب هایی نظیر Tactics for Listening- American English file, head way و سایر استفاده نمود و یا از Podcast های مناسب سطح خود بهره برد. . میتوان در منزل، مسیرتا کار یا دانشگاه ، هنگام ورزش و پیاده روی و یا حین کارهای روزمره به این فایل ها گوش کرد. برای مهارت Reading میتوان از کتاب های داستان سطح بندی شده سری آکسفورد، دو مینو ویا لانگمن استفاده نمود. نکته اصلی این است که اولا باید سطح داستان خیلی بالاتر از سطح شما نباشد. ترجیحا کمی بالاتر باشد. مثلا اگر در هر صفحه یک الی دو کلمه جدید باشد مانعی ندارد ولی اگر یکدفعه در هر صفحه ده یا بیست لغت جدید وجود داشته باشد ، نیاز به مراجعه مکرر به دیکشنری است که این باعث دلزدگی تان خواهد شد. در پایان یک بار دیگر تاکید میکنم که همه این روش ها برای تقویت زیر ساخت های زبان است ولی اگر بخواهیم روان و سلیس صحبت کنیم باید هر روز با کسی مثل دوستان و اقوام و همکاران تمرین کنیم . در حال حاضر وب سایت های گفتگوی مجازی راه اندازی شده است که بوسیله انها می توانید با کسانی صحبت کنید که زبان مادری شان انگلیسی است. در انتها امیدوارم که مطالب بالا مفید واقع گردد. و ضمنا چنانچه هنوز نکته مبهمی وجود دارد در قسمت سوالات آن را مطرح کنید.

موفق باشید

رحمت وحدانی ثانوی

Go to top